PATCHWORK YAPIMI

PATCHWORK HALI


Yıllar önce istenilen şeye sahip olmak gerçekten zordu . Giyim, kuşam ev eşyaları az denecek kadar imalat ve üretim yapılıyordu ve piyasada çok yüksek fiyatlara satıyordu. Büyümenin makinalaşmanın henüz olmadığı dönemlerde, temin etmenin zor olduğu tekstil ürünleri kumaşlar vs yıpranıp yok olana dek kullanılıyordu . İmalat için kullanılacak ana maddenin temin edilmesi, daha sonra işlenmesi , kumaş haline getirilmesi tamamen elle yapılıyordu.

Evlerde veya iş yerlerinde kullanılan ve yıpranan bir giysi veya kumaş sağlam kalan yerleri alınarak , yeniden dikilerek başka bir şekilde kullanılıyordur. Bu yapılan iş , birbiri ile alakasız kumaş parçalarının birikmesine sebep oluyordu ve bu birbiri ile alakasız renk ve desende olduğu için ve zor dönemlerde oldukları için atılamıyordu ve değerlendirilmesi zorunluydu. Kullanılmış ve yıpranmış el örgüsü kazaklar, yeniden kullanıla bilir örneğin bir battaniyeye dönüştürülebilirdi. Yırtılmış yıpranmış gömlek parçaları, uygun ölçülerde kesilip dikilerek yeni den bir eşya örneğin yatak örtüsüne dönüştürülebilir .

İngilizcede patch , anlamı yama . Eskiden Anadolu dilinde Kırk yama olarak bilinen işi, benzer zorluklar altında kadınların eski kumaş parçalarını değerlendirmek amaçlı yapılan bir iştir. ilerleyen zamanlarda sabır ve becerinin göstergesi olduğundan, yeni kumaşlarla ile beraber üretilmeye başlanmıştır.

Bu yapılan işçilik büyük sabır ve incelik gerektiren eski kumaşları değerlendirme mesleğidir. Bu sanat gerçekten beceri isteyen bir uğraştır desenlerin ve renklerin uyumluluğunu sağlayarak yeni motifler ortaya çıkartmaktır. Patchwork yapmak için büyük bir zevke sahip olmanız gerekmektedir.

PATCHWORK Halı da aynı şekilde işlemlerden geçerek son halini alıyor


PATCHWORK HALI NASIL YAPILIR?

PATCHWORK halı anadoludan toplanan eski halılar geri dönüşüm için imalat hanelere getirilir toz çırpma yıkama işleminden sonra şekillendirme kesim sonra tekrar toz alma ve yıkama daha sonra boyama işlemi ve birleştirme son olarak ta arkasına uygun kumaş kesilerek dikim yapılır . Ve yeniden hayat verilerek evlerimizde kullanıma sunulur.